Gyakori kérdések és válaszok
Szülőknek
a NyelvÉSZ versenyről
- Mert szójátékokon keresztül fejlődik szókincse.
- Mert fejleszti a nyelvi készségeket, a helyesírást és a nyelvhelyességet.
- Mert gyermeke szabályosan és választékosan használja majd az anyanyelvét.
- Mert a versenyzés megmutatja a rejtett tehetséget.
- Mert a tanulmányi versenyeredmények mindig számítanak a felvételiknél.
- Mert olyan versenyen vehet részt, mely nyitott a határon túlról érkező magyar diákok előtt is.
- Pompás érmek és jutalmak várják a győzteseket.
- Büszke lehet magára, mert egy olyan tanulmányi versenyen indul, ahol már a részvétel is dicsőség.
A nyelvÉSZ hagyományos (beülős) verseny, mely 3 fordulóból áll.
- iskolai forduló
- vármegyei forduló
- országos döntő
A versenyre csak ONLINE lehet benevezni a a https://bendeguzakademia.hu/nyelvesz oldalon a Jelentkezés menüpontban.
Kizárólag iskolai nevezéssel lehet részt venni a versenyen.
Az alábbi módokon lehet jelentkezni:
- diák vagy a szülő elindíthatja a jelentkezését a versenyzői fiókból az iskola és a kapcsolattartó kiválasztásával,
- diák vagy a szülő elindíthatja a jelentkezését a versenyzői fiókból a pedagógus meghívókódjával,
- pedagógusnál személyesen leadott nevezéssel, melyet a pedagógus rögzít.
A nevezés akkor válik véglegessé, ha befizetésre kerül a nevezési díj és egy kapcsolattartó pedagógus is tartozik a nevezéshez.
A versenyzői fiókból elindíthatja a jelentkezést a nyelvÉSZ/Jelentkezés/Iskolai nevezés menüben az iskola és a kapcsolattartó tanár kiválasztásával. Ha a pedagógus előzetesen engedélyezte a nevezések automatikus elfogadását, a jelentkezés közvetlenül véglegesíthető bankkártyás fizetéssel, így a nevezés végleges.
Ha nincs beállítva a pedagógusnál az automatikus elfogadás, a szülő kifizetheti online, bankkártyával, de a nevezés véglegesítéséhez a kapcsolattartó tanár jóváhagyása szükséges. Ha nem választanak ki kapcsolattartót, vagy a pedagógus nem fogadja el a jelentkezést, akkor ún. iskolai várólistán lesz a jelentkezésük, melyet az iskola tanárai látnak, és hozzárendelhetik magukhoz.
A részvételi szándékot jelezheti tanítónál, matematikatanárnál, osztályfőnöknél, illetve nyelvÉSZ kapcsolattartó tanárnál. A pedagógus
- vagy rögzíti a jelentkezést a nyelvÉSZ honlapon keresztül és intézi a befizetést is,
- vagy saját pedagógusi meghívókódját megadja, és azzal a diák/szülő tud jelentkezni versenyzői fiókjából.
A kapcsolattartó pedagógusnak van egy saját meghívókódja, melyet megoszthat diákjaival, így az ő nevével/tudtával adhatják le nevezésüket otthonról, versenyzői fiókból, valamint véglegesíthetik azt a verseny nevezési díjának kifizetésével.
A versenyzői fiókba belépve a nyelvÉSZ/Jelentkezés/Iskolai nevezés menünél válassza a Meghívókódot, írja be a kapott kódot és kattintson az Ellenőrzés gombra! Ha a kód helyes, akkor megjelenik az iskola és a pedagógus nevével egy iskolai nevezési lap, melyet a tanuló nevére kell kitölteni, leadni.
Menjen a https://bendeguzakademia.hu weboldalon a jobb felső sarokban lévő Belépés/Regisztráció gombra! Majd a jobb oldali Új belépőknek szakaszban válassza a Versenyzőként regisztrálok menüpontot!
Igen, tudja használni, és nem kell létrehozni újat. Sőt, az a kérésünk, ha már rendelkezik bármelyik versenyünk révén versenyzői fiókkal, akkor ne hozzon létre újat! A versenyzői fiókba belépve a jobb felső sarokban mindhárom versenyünk elérhető.
Menjen a https://bendeguzakademia.hu weboldalon a jobb felső sarokban lévő Belépés/Regisztráció gombra! Majd a bal oldali szakaszban a Már regisztrált felhasználóknak blokkban kattintson az Elfelejtett jelszó, vagy felhasználónév linkre! Itt adja meg azt az e-mail címet, mellyel regisztrált és automatikusan küldünk Önnek egy e-mailt, mely tartalmazza a felhasználónevét és egy linket, ahol új jelszót igényelhet.
Versenyzői fiókba belépve a jobb felső sarokban a névre kattintva az Adataim menüpont jelenik meg. Erre kattintva a Személyes adataim menüben tudja módosítani adatait.
Versenyzői fiókba belépve a jobb felső sarokban a névre kattintva az Adataim menüpont jelenik meg. Erre kattintva a Profiladataim menüben tudja módosítani az iskolát.
A nevezési díjat bankkártyával, átutalással és csekken lehet befizetni. Ha versenyző saját fiókjából vagy meghívókóddal indította el a jelentkezését, akkor a szülő rendezheti online, bankkártyával a verseny díját. Természetesen választhatja, hogy a kapcsolattartó által rendezi azt.
A versenyzői fiókban a nyelvÉSZ/Versenyfeladatok/Pontszámok menüpontnál találhatóak az egyes fordulók pontszámai, valamint a helyezések.
Minden forduló eredményét nyilvánosan közöljük a honlapon, valamint e-mailben értesítjük a versenyzőt és pedagógusát is.
A nyelvÉSZ verseny feladatlapjai a verseny megírásáig titkosak. A versenyre való felkészülést a honlapon
A versenyről/Próbafeladatok menüben található feladatsorok, valamint a Könyvmolyképző Kiadó webáruházában elérhető 2019-es évi nyelvÉSZ feladatsorok biztosítják.
A 2024/2025-ös tanév várható időpontjai és helyszínei:
- Iskolai forduló: 2024. december 4. – a versenyző saját iskolájában
- Vármegyei forduló: 2025. január 22. – vármegyei bázisiskolákban, melyekről a verseny előtt kb. 2 héttel értesítünk minden továbbjutó versenyzőt és pedagógusát
- Országos döntő: 2025. április 12. – Szegeden MatekÁsz versenyünkkel együtt rendezzük meg.
Az időpontok és helyszínek változtatásának jogát fenntartjuk.
Az iskolai fordulót a versenyzők saját iskolájukban írják egy pedagógus felügyeletével. A kapott feladatlapot a versenyző megtarthatja, így azon dolgozhat. A pedagógus ún. kódlapokat oszt ki, melyen a helyes válasz betűjelét X-el kell jelölni. A versenydolgozatok megírását követően a kódlapokat összeszedik és visszaküldik a Bendegúz Akadémia központjába, ahol a számítógépes javítás és kiértékelés történik.
Az eredményeket a honlapon és e-mailben közöljük, valamint a versenyzői és pedagógusi fiókban is megtekinthető.
A feladatok megoldási ideje: 45 perc.
A vármegyei fordulóba az iskolai feladatlapjuk alapján – a résztvevők számától függően – évfolyamonként azt a kb. 30 versenyzőt hívjuk meg, akik vármegyéjükben a legjobbak voltak, és legalább 50%-os eredményt elértek.
Minden iskolából osztályonként maximum 3 főt hívunk meg.
A vármegyei fordulót vármegyei bázisiskolákban rendezzük, melyet kb. 2 héttel korábban közlünk honlapunkon és értesítjük a versenyzőket és pedagógusát. A vármegyei fordulón kapott feladatlapot is megtarthatja a versenyző. A felügyelő pedagógusok a kódlapokat szedik össze és küldik vissza a Bendegúz Akadémia központjába, ahol a számítógépes javítás és kiértékelés történik.
Az eredményeket a honlapon és e-mailben közöljük, valamint a versenyzői és pedagógusi fiókban is megtekinthető. Vármegyénként az 1-8. helyezettet díjazzuk. A díjakat a versenyző saját iskolájába küldjük.
A feladatok megoldási ideje: 45 perc.
Az országos döntőbe évfolyamonként minden vármegyéből és a határainkon túlról a legeredményesebb versenyzők (1. helyezettek), Budapestről a 2 legjobb, és további 10, az országban legjobb eredményt elérő versenyző jut, függetlenül a lakhelyétől.
A legeredményesebb versenyzőknek is legalább 50%-os eredményt el kell érniük a vármegyei fordulón, hogy az országos döntőbe juthassanak. Az országos döntő célja ugyanis az, hogy azon a vármegyék legjobbjai szerepeljenek. Természetesen abban az esetben, ha az országos döntőbe jutás alapfeltételét teljesítették.
Az országos döntő helyszíne Szeged. A döntőn kapott feladatlapot is megtarthatja a versenyző, csak a kódlapra írt válaszai lesznek értékelve. A kódlapokat a felügyelő pedagógusok összeszedik, majd a versenyszervezők a Bendegúz Akadémia központjába juttatják, ahol a számítógépes javítás és kiértékelés történik.
A döntő eredményét a helyszínen egy ünnepélyes díjátadó gála keretén belül hozzuk nyilvánosságra.
A döntő pontos helyszínéről és programjáról a döntőt megelőzően tájékoztatjuk a versenyzőket, pedagógusokat a honlapunkon, social media felületeinken, és e-mailben is.
A feladatok megoldási ideje: 45 perc.
A felkészítő pedagógus neve az iskolai forduló, vármegyei forduló és az országos döntő eredmény listájában jelenik meg. A felkészítő pedagógusoknak munkájukról igazolást állítunk ki.