Matematika 6. 2013-2014. 5. Forduló

 

 

Kedves Klubtársam!


3. forduló megoldásai a következõk:  DEA DBD
Kérlek, ellenõrizd, és jelezd, ha valamit nem találsz rendben!

Néhány megjegyzés a megoldásokhoz:
1. 2014 : 2 = 1007, 100 éves Zsolti iskolája, 7 éves a kisöccse, 7·7 = 49 éves az édesanyja. (D válasz)
2. A legkisebb papírpénz az 500 Ft-os, így Nóri 560 Ft + 500 Ft = 1060 Ft-ot adott, és egy 500 Ft-ost kapott vissza. (E válasz)
3. A kerítés harmada 32 m, az egész kerítés 3·32 m = 96 m. Az udvar egyik oldala o, másik az ötszöröse, 5·o. A kerítés hossza 2·(o + 5·o)=12·o, o = 8 m, 5·o = 40 m. Az udvar területe: 8·40 = 320 m2. (A)
4. Csilla  állítása  hamis,  mert  a  testnevelést  16-an,  a  matematikát  8-an választották, 16 – 8 = 7. (D válasz)
5. Minden koccintás 2 emberhez tartozik, 15·2 = 30. Mindenki koccint saját magán kívül mindenkivel, vagyis mindenki 1-gyel kevesebb emberrel koccint, mint ahányan vannak. 30 = 5·6, 6-an vannak Katival együtt, és mindenki 5 emberrel koccint. Katinak 5 vendége volt. (B válasz)
6. 5  különböző  megoldás  van:  szomszédos  kis  négyzetek,  átlós  kis négyzetek,  kis  négyzet  nagy  négyzettel,  kis  négyzet  oldalfelezős négyzettel, nagy négyzet oldalfelezős négyzettel. (D válasz)


Mintafeladat:
A büfében egy csomag keksz ára 180 Ft, és kettőt fizet 3-at kap akció van mindenre. Zoli és 5 barátja együtt vásároltak kekszeket a délutáni kártyapartijukhoz úgy, hogy összeadták  a  kekszek árát,  és  összesen  fejenként  2  csomaggal  vásároltak.  Mennyibe  került így egy csomag keksz?


Megoldás:
Zoli és 5 barátja, az összesen 6 fő, fejenként 2 csomag kekszet:  6 · 2=12  csomagot  vásároltak.  A  12  csomag  keksz  az  4 · 3=4 · (2+1)=12, ami azt jelenti, hogy 4·2-t kellett kifizetniük, és 4 csomagot ajándékba kaptak. A 8 csomag keksz ára 8·180 Ft=1440 Ft, 1440 Ft-ért 12 csomag kekszük lett, így 1 csomag keksz ára 1440 Ft:12=120 Ft.


Most lássuk a feladatokat!

You need to be registered and logged in to take this quiz. Jelentlezz be vagy Regisztrálj új felhasználóként