Gyakori kérdések és válaszok
Pedagógusoknak
a Bendegúz Tudásbajnokságról

A tanulmányi versenyek, mint a Tudásbajnokság, hatékonyan segítik a tehetséggondozást, lehetőséget adva a kimondottan és a rejtetten kimagasló képességű diákok támogatására. Felfedezni egy rejtett tehetséget, ösztönözni és támogatni a jókat, hogy még jobbak legyenek komoly szakmai kihívás, nagy odafigyelést és kiemelkedő minőségű munkát igényel. Ezért a verseny nemcsak a diákok, hanem a felkészítő tanárok munkáját is elismeri jutalmakkal (jutalomkönyv, könyvkupon, alapítványi támogatás). A Tudásbajnokság hivatalos igazolást állít ki mind a kapcsolattartó, mind a felkészítő pedagógus részére az általuk benevezett versenyzőkről, helyezéseikről. Ehhez a pedagógusoknak pedagógusi fiókra van szükségük.

A versenyzők 1 nevezéssel a kiválasztott tantárgyból 2 teljes értékű tanulmányi versenyen vehetnek részt.

  1. Egy 6-fordulós levelező versenyen, és
  2. egy felmenő rendszerű, beülős versenyen vármegyei fordulóval és országos döntővel.

A levelező szakasz ideális felkészülést biztosít a döntőkre. A jutalmazás, díjazás minden szinten megtörténik: a levelezős versenyen elért eredményük alapján, és a vármegyei fordulóban, valamint az országos döntőben elért eredményük alapján is.

A versenyre csak ONLINE lehet benevezni a https://bendeguzakademia.hu/tudasbajnoksag oldalon a Jelentkezés menüpontban.

Egy versenyző kétféle nevezést választhat, az egyik az iskolai nevezés, a másik az egyéni nevezés. A pedagógusok részére az iskolai nevezéssel leadott jelentkezések számítanak.

Ha egy versenyző az iskolai nevezést választja, akkor a fordulókhoz tartozó papíralapú küldeményeket (versenycsomagnak megfelelően) és a vármegyei fordulón elért helyezés ajándékait az iskolába küldjük, ezért a versenyző iskolájából szükség lesz egy kapcsolattartó pedagógusra. A kapcsolattartó pedagógus nevére küldünk mindent, így a versenyző tőle kapja meg az anyagokat.

Ha egy versenyző az egyéni nevezést választja, akkor a fordulókhoz tartozó papíralapú küldeményeket (versenycsomagnak megfelelően) és a vármegyei fordulón elért helyezés ajándékait a megadott otthoni vagy postacímre küldjük, így az iskolát nem vonjuk be. Természetesen egyéni nevezéssel is részt lehet venni a vármegyei fordulón és az országos döntőn.

Egy versenyző iskolai nevezést az alábbi módokon adhat le:

  1. A diák vagy szülő a versenyzői fiókból elindíthatja a jelentkezést az iskola és a kapcsolattartó tanár kiválasztásával. Ha a pedagógus előzetesen engedélyezte a nevezések automatikus elfogadását, a jelentkezés közvetlenül véglegesíthető bankkártyás fizetéssel, a pedagógus további jóváhagyása nélkül. (Ebben az esetben a pedagógusnak már nincs több teendője.) Ha nincs beállítva a pedagógusnál az automatikus elfogadás, a szülő fizethet online, de a nevezés véglegesítéséhez a kapcsolattartó tanár jóváhagyása szükséges. Ha a pedagógus nem fogadja el a jelentkezést, vagy a diák nem jelölt kapcsolattartót, az iskola tanárai a várólistán találhatják meg a jelentkezést, és hozzárendelhetik magukhoz. A várólistát a pedagógus a saját fiókjában a Jelentkezések menüben találja. Az automatikus nevezés elfogadása beállítható a pedagógusi fiókban. Ennek részletes leírása a 9. kérdésnél olvasható.
  2. A diák vagy szülő jelezheti a részvételi szándékot a pedagógusnál, aki online rögzíti a jelentkezést. A szülő ezt követően e-mail értesítést kap, és online bankkártyával vagy a tanáron keresztül rendezheti a nevezési díjat.
  3. A diák vagy szülő jelezi a részvételi szándékát a tanárnak, aki megadhatja a saját meghívókódját, melyet a pedagógus a fiókjában a Tudásbajnokság/Jelentkezés/Meghívókód menüben talál. A kóddal versenyzői fiókból lehet nevezni a tanár csoportjába, és a nevezési díjat a szülő bankkártyával vagy a pedagóguson keresztül rendezheti.

Az iskolai várólista olyan hely, ahová azok a jelentkezők kerülnek, akik versenyzői fiókból indítanak el jelentkezést és nem rendelkeznek pedagógus által megadott meghívókóddal vagy a kapcsolattartó tanáruk nem engedélyezte a nevezések automatikus fogadását. Ha a tanár jóváhagyja a nevezést, a versenyző átkerül hozzá. Ha nem hagyja jóvá vagy a versenyző nem tudott kiválasztani kapcsolattartót (pl. nem ismeri még), akkor a jelentkezés a várólistán marad, amíg egy tanár nem rendeli magához. A várólistát minden regisztrált pedagógus elérheti a saját fiókjában a Jelentkezések menüben, és a jelentkezések rendezésében az ügyfélszolgálatunk is segít a nevezési időszak után.

A kapcsolattartó pedagógusi fiókjában találja a meghívókódját, melyet elküldhet/megoszthat diákjaival, így ők a tanár nevével/tudtával adhatják le iskolai nevezésüket, és rendezhetik a verseny nevezési díját is. A meghívókód a fiókban a Tudásbajnokság/Jelentkezések/ Meghívókód menüpontokon keresztül elérhető.

Ha egy diák/szülő versenyzői fiókból adja le iskolai nevezését, akkor az iskola kiválasztása után a kapcsolattartó pedagógust is ki tudja választani. Ha a kiválasztott kapcsolattartó jelezte felénk a nevezések automatikus elfogadását, akkor az iskolájából bármelyik tanuló nevezését fogadja a rendszer.
Ebben az esetben a kapcsolattartónak sem adminisztrációs, sem pénzkezelési feladata nincs, mert a versenyző ki tudja fizetni a nevezési díjat a jelentkezést követően.

Pedagógusi fiókba belépve a jobb felső sarokban a névre kattintva az Adataim menüpont jelenik meg. Erre kattintva megjelennek a pedagógushoz tartozó adatok. A Profiladataim kiválasztásával érhető el az Automatikus nevezés elfogadásának lehetősége. Itt kell bepipálni a jelölőnégyzetet és az Adatok mentése gombra kattintani.

Pedagógusi fiókba belépve a jobb felső sarokban a névre kattintva az Adataim menüpont jelenik meg. Erre kattintva megjelennek a pedagógushoz tartozó személyes adatok és profiladatok (iskola).

Pedagógusi fiókba belépve a jobb felső sarokban a névre kattintva az Adataim menüpont jelenik meg. Erre kattintva megjelennek a pedagógushoz tartozó személyes és profiladatok (iskola). A Profiladataimnál tudja az iskolát módosítani.

Ha már vannak nevezései, akkor nem tud iskolát módosítani, ebben az esetben új pedagógusi fiókot kell létrehozni és ott beállítani az új iskolát.

Igen, lehetséges. Ebben az esetben annyi pedagógusi fiókot kell létrehoznia, ahány iskolában kapcsolattartó szeretne lenni, így egy-egy pedagógusi fiókjához az adott iskola nevezéseit tudja kezelni, valamint a diákok feladatait tudja nyomon követni.

Jelenleg arra nincs lehetőség, hogy egy helyen lássa az összes iskoláját és összes nevezését.

Menjen a https://bendeguzakademia.hu weboldalon a jobb felső sarokban lévő Belépés/Regisztráció gombra! Majd a bal oldali szakaszban a Már regisztrált felhasználóknak blokkban kattintson az Elfelejtett jelszó, vagy felhasználónév linkre! Itt adja meg azt az e-mail címet, mellyel regisztrált és automatikusan küldünk Önnek egy e-mailt, mely tartalmazza a felhasználónevét és egy linket, ahol új jelszót igényelhet.

Menjen a https://bendeguzakademia.hu weboldalon a jobb felső sarokban lévő Belépés/Regisztráció gombra! Majd a jobb oldali Új belépőknek szakaszban válassza a Pedagógusként regisztrálok menüpontot! Töltse ki az adatokat, majd küldje be a Regisztrációját!

Igen, természetesen. Játszhat egyik tantárgyból Start csomaggal, másikban Optimum-Greennel, harmadikban Elit csomaggal.

A versenyzők a feladatokat csak ONLINE kapják meg, ezért versenyzői fiókkal kell rendelkezniük. A feladatokat a versenyzői fiókjukban találják meg és csak online tudják kitölteni a fordulókhoz tartozó időszakban.

Év elején kedvezményes könyvvásárlásra jogosító kupont kapnak (1000,-Ft). Félévkor és év végén az elért eredmények alapján online Bendegúz jelvény és oklevél, melyet a versenyzői fiókban találnak majd. Lehetőség a vármegyei fordulón és az országos döntőn való részvételre.

Mindent, ami a START csomagban benne van, plusz apró ajándékokat, melyeket az 1., a 4. fordulókban és az év végi kiértékelés során küldünk a versenyzőknek. Papíralapú feladatlapot nem küldünk a környezettudatosság jegyében, így szükséges a versenyzői fiók megléte, mert a feladatlapokat itt kapják meg, tölthetik ki és küldhetik be a megoldásokat.

Az elért eredmények alapján félévkor online Bendegúz jelvény és oklevél, év végén nyomtatott oklevél és kitűző a jutalmuk. A verseny után, következő szeptemberben egy különleges Bendegúz-kalendárium jár. Részvételi lehetőség a vármegyei és országos fordulókon.

A versenyző minden fordulóban nyomtatott és online formában is megkapja a feladatokat, így választhat, hogy online vagy papíron tölti ki őket. A nyomtatott feladatokkal együtt kis ajándékokat és kedvezményes könyvkupont is küldünk.

Minden forduló tartalmaz egy kizárólag online elérhető ELIT fejtörőt, melynek beküldői között könyvjutalmakat sorsolunk ki.

Az ELIT csomaggal játszók év végén névre szóló könyvjutalmat kapnak. Az eredmények alapján félévkor online jelvény és oklevél, év végén pedig nyomtatott oklevél és kitűző jár. A verseny után szeptemberben különleges Bendegúz kalendáriumot kapnak, valamint részt vehetnek a vármegyei és országos fordulókon.

Egy nevezés mindig az adott tanévre szól (szeptember-június). Természetesen, lehetőség van a versenybe bekapcsolódni a 2. félév kezdetén (januárban) is.

A kapcsolattartó pedagógus a nevezési díjat bankkártyával, átutalással és csekken is be tudja fizetni. Ha versenyző saját fiókjából vagy meghívókóddal indította el az iskolai nevezést, akkor a szülő is rendezheti online, bankkártyával a verseny díját.

A nevezési díjat lehet egy összegben éves díjként rendezni vagy 2 részletben. Az 1. részletet jelentkezéskor (1. féléves díj), a 2. részletet a 2. félév indulásával (január hónapban) esedékes befizetni.

Ha a kedvezményes jelentkezési időszak alatt (2024. szeptember 16-ig) az éves nevezési díjat (2 féléves díj) egy összegben rendezik, akkor a teljes árból 11% kedvezményben részesülnek.

Amennyiben a versennyel a pedagógus, a szülő vagy a tanuló elégedetlen, lemondhatja azt a 2. forduló megoldásának beküldési határidejéig. A nevezési díját ebben az esetben 100%-ban visszatérítjük.

A pedagógusi fiókjába belépve a Versenyfeladatok/Pontszámok menüpontban megtekintheti melyik diákja melyik fordulót küldte be és jelenleg mennyi pontja van.

Igen, természetesen. A pedagógusi fiókban a Versenyfeladatok/Feladatok menüpontnál megtekintheti a feladatlapokat. Ha Elit csomaggal versenyez diákja, akkor nyomtatva is elküldjük a kapcsolattartó részére.

Igen. A vármegyei fordulót tartalmazza a nevezési díj, de nem kötelező rajta részt venni, így arra külön jelentkezni kell az előre meghirdetett jelentkezési időszakban.

Az a versenyző, aki

  • benevezett a Tudásbajnokság versenyre az adott tanévben,
  • rendezte az éves nevezési díját,
  • jelentkezett a vármegyei fordulóra,
  • és az első három forduló feladatsorát megoldotta és beküldte.

Függetlenül attól, hogy milyen versenycsomaggal játszik.

Igen. A vármegyei fordulón a dolgozatokat 45 percen keresztül írhatják a tanulók. Akik több tantárgyból is szeretnének elindulni, azoknak max. 2×45 perc áll a rendelkezésükre, és maguk döntik el, melyik tantárggyal kezdenek, ám 1 tantárgyra maximum 45 percük lesz.

Az időkeret (összesen 90 perc) miatt célszerű legfeljebb 3 tantárgyból indulni a vármegyei fordulón.

A vármegyei fordulót minden vármegyében bázisiskolákban rendezzük, lehetőleg a vármegye székhelyén, de figyelembe vesszük, ha egy iskolából sok diák nevez. Ezért néhány helyszín eltérhet a székhelytől. Mivel a vármegyei bázisiskolákat évente kérjük fel a közreműködésre, így a végleges helyszíneket a forduló előtt körülbelül két héttel tesszük közzé a honlapon, és értesítést küldünk a jelentkezőknek.

  • Tantárgyanként és évfolyamonként a vármegyei első helyezettek, maximum 22 versenyző. Magyarországról 19-en, a 19 vármegyéből és Budapestről a 2 legjobb helyezett, valamint a határainkon túlról 1 fő. Kizárólag holtversenyek esetén lehet ez a szám magasabb.
  • Alapfeltétel, hogy a vármegyei fordulón elért eredményük meghaladja az 50 %-ot.
  • Ha a vármegyei és budapesti legjobb helyezettek száma tantárgyanként és évfolyamonként nem éri el a 22-t, akkor az országos rangsorból töltjük fel ezt a keretet. Ez akkor történhet meg, ha egy tantárgyból egy vármegyében vagy Budapesten nem volt résztvevő, vagy ha az eredményük nem érte el az 50%-ot.

A vármegyei fordulókat vármegyénként értékeljük, így vármegyei (és nem országos!) rangsor alakul ki. Amennyiben egy vármegyei rangsor első helyezettje teljesíti az országos döntőbe jutás alapfeltételét, azaz eredménye meghaladja (!) az 50 %-os határt, úgy bejut az országos döntőbe, függetlenül attól, hogy másik vármegyében azonos évfolyam azonos tantárgyból esetleg van nála magasabb pontszámot elért versenyző is.

Az országos döntő célja ugyanis az, hogy azon a vármegyék legjobbjai szerepeljenek. Természetesen abban az esetben, ha az országos döntőbe jutás alapfeltételét teljesítették.

Az országos döntő helyszíne Szeged. A döntő időpontjáról, pontos helyszínéről és programjáról a döntőt megelőzően tájékoztatjuk a versenyzőket, pedagógusokat a honlapunkon, social media felületeinken, és e-mailben is.